להדגמה חינם - חייגו לסניף הקרוב אליכם

official dealer  |   היבואן הרשמי בישראל

קרדית אבק בבית


קרדית האבק זהו יצור מיקרוסקופי. קרדית האבק מתפתחת ומתרבה בחדרים עתירי לחות, ע"ג ספרים מאובקים, רהיטים מרופדים, בגדים, מזרונים שטיחים וקירות. תינוקות  רגישים במיוחד לקרדית האבק במיוחד בשנתיים  הראשונות לחייהם. ההפרשות האלרגניות של קרדית אבק הבית עלולות לגרום טירדה רבה, במיוחד לאנשים הסובלים מאלרגיות אסטמה או אקזמה, כגון:  דמעות וגרד בעיניים, סינוסיטיס, גרד ופריחות עוריות, נזלת והתעטשויות.

הבעיה נובעת מהעובדה כי הריח שנפלט מהאלרגן הוא בעיקר זה שגורם לטירדה וגם באם אין העין רואה את האבק עצם קיומו גורם לטירדה. קרדית האבק ניזונה מקשקשי עור הנושרים מגוף האדם.

פתרונות: שאיבה בשואב אבק, ניקיון בתכיפות גבוהה.
 
אלרגיה לקרדית אבק הבית
ד"ר יעל גרייף, מכביתון  (1.3.2003)

למעלה מ- 90 אחוזים מהמבוגרים שלוקים בנזלת אלרגית ובגנחת, רגישים לאלרגן זה. 

קרדית אבק הבית הוא חרק מיקרוסקופי מסדרת האקריות, גודלו כשלוש עשיריות (0.3) המ"מ והוא גדל בסביבה ביתית בלבד. קיימים שני סוגים עיקריים של קרדית הנפוצים בחלקים נרחבים של העולם. כיוון שהן גדלות רק בתנאי לחות וחום מסוימים, אין קרדיות במקומות שבהם הלחות נמוכה מ-45 אחוזים או הטמפרטורה נמוכה.

מעגל החיים של הקרדית מביצה לזחל ועד לחרק בוגר הוא שבועיים עד ארבעה חודשים, תלוי בטמפרטורה והלחות בסביבה. התנאים המיטביים הם 75 אחוזי לחות ו-35 מעלות צלזיוס ובהם מעגל החיים אורך כשבועיים. 

הקרדית מצויה בארץ בכל האזורים. ריכוזה נמוך באזורים היבשים, ואילו בשפלת החוף ריכוזה הוא הגבוה ביותר, כי תנאי האקלים שם מתאימים ביותר להתרבות ולגדילה, הקרדית גדלה באבק הבית ונזונה בעיקר מקשקשים הנושרים מעור האדם ומחומרים אורגניים אחרים שבאבק. היא שוכנת בעיקר במזרנים, בכריות, בשמיכות, בשטיחים וכדומה. החלק מעורר האלרגיה (האלרגן) שבקרדית מופרש ממערכת העיכול בצורת גללים.

בשל משקלם הקל הם מתערבבים באוויר וחודרים לדרכי הנשימה, לריריות האף ולעיניים. גם חלבונים מגוף הקרדית המתה הם גורם אלרגי. החשיפה הממושכת ביותר לקרדית אבק הבית מתרחשת בשנת הלילה, במיטה, כשהראש צמוד לכרית, למזרן או לשמיכה. אנשים אלרגיים קמים בבוקר עם כאבי ראש ומתעטשים, אפם מנוזל ועיניהם נפוחות. גם שטיחים מקיר לקיר בחדרים לא מאווררים מעוררים בעיה ניכרת. 

האלרגנים של הקרדית מצויים גם בבגדים שאנו לובשים, וכך הם מועברים ממקום למקום.  אלרגן שריכוזו מעל שני מיקרוגרמים לגרם אבק הבית עלול לגרום לריגוש אלרגי אצל אנשים שיש להם נטייה גנטית לפתח תגובה זו. נזלת אלרגית רב-שנתית וגנחת הסימפונות (אסתמה) קשורות קשר הדוק לחשיפה לקרדית אבק הבית. למעלה מ-90 אחוזים מהמתבגרים שלוקים במחלות אלה בארץ נמצאו רגישים לאלרגן הקרדית בתבחיני עור. גם אקזמה (אטופיק דרמטיטיס) קשורה בחשיפה לאלרגן זה.

 
במחקרים רבים הראו שמיעוט החשיפה לקרדית אבק הבית מביא לידי שיפור התסמינים הקליניים ותפקודי הריאות של חולי גנחת, כמו גם לשיפור קליני אצל הלוקים בנזלת אלרגית
טואול - בניית אתרים